Propozice na tyto akce si můžete stáhnout zde.
První ročník se jel 22.června 1985. O okolnostech jeho vzniku vypráví jeden z pořadatelů Jiří Štekl:
Historie pořádání dálkové jízdy Západočeským regionem za 17 hodin sahá do roku 1985, kdy se uskutečnil 1. ročník. Ovšem samotné začátky lze vystopovat už v roce 1983. Byla to doba, kdy cestování do zahraničí bylo značně omezené a naši zemi navíc „chránilo” poměrně široké a zcela neprodyšné pohraniční pásmo. Veškeré sportovní aktivity byly provozovány pouze pod hlavičkou nějaké oficiální organizace, ať už to bylo ČSTV, SSM, Svazarm a podobně. Navíc sehnat v té době kvalitní galuskové kolo, jednalo se výhradně o rokycanské favority, patřilo k vrcholům umění, zvaného podpultovní nákup. Přesto byla tehdy cyklistika velice populární a i přes všechny tyto nedostatky ji provozovali opravdoví nadšenci. S nostalgií můžeme vzpomenout na poměrně kvalitní, minimálním provozem zatížené hlavní silnice, kde slovo kamion bylo téměř neznámým pojmem.
V té době se velice šířilo hnutí „překonej sám sebe”, ať již to bylo v zaměstnání, ve společenském životě nebo ve sportu. A právě ve sportu tento styl dopadl na velice úrodnou půdu. Začínaly první triatlony, tehdy ještě pod označením Železný, Ocelový, Hliněný, Dřevěný a já nevím jaký ještě muž, jezdily se čtyřiadvacetihodinovky dvojic i jednotlivců, kalendář víkendových cyklistických akcí byl od jara do podzimu doslova našlapán všelijakými vyjížďkami, plnil se odznak Pinguina (během 365 dnů se muselo při oficiálním závodě ujet 200 km na kole, uplavat 2 km, uběhnout 10 km, na lyžích zvládnout klasickou padesátku a ujít stokilometrový pochod).
A právě pod vlivem těchto událostí mě napadla bláznivá myšlenka zkusit na kole objet všechna okresní města tehdy ještě Západočeského kraje. Znamenalo to vystartovat z Plzně a přes Karlovy Vary, Sokolov, Cheb, Tachov, Domažlice, Klatovy a Rokycany ukončit tuto mimořádnou anabázi opět v Plzni. A poněvadž jsem pracoval jako výpravčí Československých státních drah, chtěl jsem dokázat objet tato města rychleji než by to zvládnul vlak! A protože při průměrné rychlosti 20 km/h ujedete za 17 hodin přesně 340 kilometrů, což byla vzdálenost mezi těmito městy, muselo se startovat v době letního slunovratu, to je v době kolem 21. června, kdy denní světlo skutečně trvá téměř 17 hodin.
5. července 1983 jsem se nakonec sám po dlouhých odkladech vydal na tuto trasu. Nikoho jsem nezlákal, nikoho jsem nepřesvědčil. Vstával jsem ve 4 hodiny, ještě za tmy jsem se vydatně najedl a v 5 hodin jsem vystartoval chladným ránem do stopy. Celkem v pohodě jsem zdolal Karlovy Vary a Sokolov, ale za Chebem mě začalo zužovat třicetistupňové vedro, silný vítr, žízeň, hlad a hlavně samota. Tyto nepříznivé skutečnosti pak zapříčinily, že při přejíždění hlavní silnice nad Losinou už jsem neměl morální a ani fyzickou sílu pokračovat dále do Rokycan. Zbaběle jsem odbočil doleva a silná přitažlivost nedaleké Plzně ukončila moje celodenní trápení ve 21 hodin a 17 minut. Přesto jsem i bez Rokycan překonal o dvanáct kilometrů magickou „třístovku”.
Celý další rok jsem pak sbíral zkušenosti a připravoval jsem podklady pro pořádání prvního ročníku. Věděl jsem, že počet startujících na nejdelší trase bude určitě značně omezen a tak jsem připravil ještě 4 kratší etapy od 85 do 290 kilometrů. Na start tehdy zcela neznámého závodu se 22. června 1985 postavilo pouze 24 cyklistů, kteří bojovali o titul cyklista teoretik, turista, nadšenec a dálkoplaz. Z toho 13 borců – fanatiků vyzkoušelo svoje síly na nejdelší trase 340 kilometrů.
Od 4. ročníku nadšence vystřídali šplhavci, pro které byla připravena horská etapa s výjezdem na některý ze vzdálených vrcholů, jako jsou Pancíř, Svatobor, Javorník, Klínovec, Plešivec, Blatenský vrch, Olověný vrch, ale také třeba bavorský Eckstein, jihočeský Libín či Stříbrník v okrese Louny. Tyto etapy byly svojí náročností mnohdy srovnatelné s královskou „fanatickou”.
Od roku 1995 se po rozmachu horských kol nezapomnělo ani na terénní „bajkaře”, kteří měli jedinečnou příležitost prošmejdit všechny stezky a turistické pěšiny v okolí Plzně. Vrchol zájmu nastal právě v tomto roce, kdy se na start postavilo celkem 109 cyklistů, v letech 1997 a 1998 to bylo rovněž stále ještě přes stovku, ale od nového milenia se průměr postupně ustálil na padesáti startujících.
Po nečekaném odchodu našeho kamaráda, účastníka 1. ročníku a jednoho z největších plzeňských cyklistů do cyklistického nebe, jezdí se na jeho počest od roku 2012 tato dálková jízda jako memoriál Miloslava Ocáska.
V letošním posledním 30. jubilejním ročníku bychom si všichni přáli navázat na silně obsazené jízdy z konce devadesátých let, kdy překonávání rekordních vzdáleností byla pro mnohé cyklisty ještě dobře „hozená rukavice”.
Stejně tak bychom i my, pořadatelé, rádi hodili svoji pomyslnou rukavici případným zájemcům o pořádání této populární dálkové jízdy. Myslíme si, že je na co navazovat a nepřetržitá třicetiletá historie by si nějaké další pokračování rozhodně zasloužila. Bylo by záslužné, kdyby se o cyklistické dálkové jízdě Západočeským REGIONem za 17 hodin i nadále mluvilo v přítomném čase.
Konec vzpomínek Jiřího Štekla
Děkujeme všem účastníkům Regionu za věrnost a přejeme jim hezké vzpomínky při listování jeho historií.
Jiří Štekl Miroslav Tauer
Jednotlivé ročníky jsou seřazeny podle:
- roku konání,
- trasy CDJV (cyklistické dálkové jízdy do vrchu),
- trasy MTB (kategorie horských kol).
Pod fotkami je místo pro popisky. Texty můžete vytvářet i doplňovat.
Od 9.ročníku zde uvádíme počty startů fanatiků.
Od 18.ročníku jsou přiloženy nejrychlejší dojezdy a nejlepší časy na 340km.
Absolutním rekordmanem je po 29. ročníku s 27! fanatickými starty Roman Herčík z Kraslic
Pošlete nám je emailem na adresu: region17seznam.cz
nebo klepněte zde
Do Předmětu mailu uveďte: Region foto nebo Region vzpomínky
U textu nezapomeňte uvést číslo fotky (např. 2003/10),
U Vzpomínek aktérů a dosud nezveřejněných fotek uveďte také rok konání.
Těšíme se na vaše příspěvky.
* jirka.steklseznam.cz
* doplnění jmen k textům fotek viz předcházející odstavec
* čtěte aktuální propozice
© 2013 Západočeským regionem za 17 hodin Kontakt